انواع نمایشگاه

انواع نمایشگاه

طبقه بندی انواع نمایشگاه

انواع نمایشگاه ؛ بر اساس دسته بندی انجام شده نمایشگاه ها به چند دسته مختلف تقسیم می شوند :

نمایشگاههای عمومی

نمایشگاههای عمومی همانطور كه از اسمشان پیداست،‌در آنها عموم كالاها اعم از مصرفی و سرمایه ای در معرض نمایش گذاشته می شود.

چنین نمایشگاههایی ممكن است در سطوح منطقه ای، كشوری و بین المللی برگزار گردد.

نمایشگاههای تخصصی

نمایشگاههای تخصصی به قصد نمایش و عرضه گـروه خاصی از كالاها، مصرف كنندگان ویژه و یا سوژه و فناوری ویژه برگزار می شود. معمولا عمده بازدید كنندگان این گونه نمایشگاهها از کارآزمودگان و دانشجویان ذیربط آن تقسیم از صنعت و خدمات می باشند.

نمایشگاههای اختصاصی

نمایشگاههای اختصاصی اغلب جهت عرضه كالاهای تولید شده داخلی در كشور های سایر می باشد. این فرمایش بیشتر به قصد تقویت و بهبود روابط تجاری میان كشورها مبداء و سایر كشورها صورت می گیرد. برای موفقیت در چنین نمایشگاهی به هزینه تبلیغات بالایی دربایستن می باشد كه متاسفانه شركت های ایرانی چنین خرج هایی را برگزیدن نمی دهند.

نمایشگاه EXPO

نمایشگاه اكسپو بیشتر جنبه نمایشی داشته و به لحاظ تجارت عملا خنثی می باشند. ( مثل برزیل در اکسپو ۲۰۱۵ میلان )
در این گونه نمایشگاهها به اهداف انسانی و اجتماعی و فرهنگی اغلب پروا می شود و براساس موضوعی كه انتخاب می گردد كشور ها و مشاركت كنندگان به طراحی و ساخت غرفه اقدام می نمایند و عمدتا کوشش می كنند الی براساس سوژه و تم نمایشگاه توانمندی علمی، فنی، معماری، فرهنگ و تاریخ و … خود را به نحوی مقتضی و زیبا ، ارائه نمایند.

نمایشگاه عرضه سر راست كالاها

اینگونه نمایشگاهها در حال آماده در گیتی از زمـره نمایشگاه های بیرون شده است این نمایشگاهها با توجه به این كه كالاهی مصرفی اتباع را معمولا با قیمتی پایین تر عرضه می نمایند با جنجال بازدید كننده روبرو هستند و بنوعی جشنواره فروش می باشند و نمایشگاههای فروش پوشاك، كتاب و ابزارها مصرفی كه ایالت های مختلف كشور برگزار می گردد از این تقسیم نمایشگاه می باشند.

نمایشگاههای مجازی Virtual trade shows

این نمایشگاهها بصورت مجازی و با به کارگیری فن آوری نوین و بر روی شبكه اینترنت سپریدن می پذیرد و با توجه به خرج های برگزاری ، محدودیت های زمانی، عدم بیچارگی به ساخت و ساز، سفر و ماندن و …. در حال اشاعه می باشد ولی نمی تواند بصورت كامل جایگزین نمایشگاههای سایر گردد. زیرا نیاز به رویت و رسیدگی كالاهاو مذاكرات رو در رو، مورد توجه جدی تجار و یاران صنعت می باشد.

 

هم چنین برای مشاهده تقویم نمایشگاهی میتوانید از مطلب ” تقویم نمایشگاهی ” مشاهده کنید .

دیدگاه ها بسته شده است